Skip to content

15 Steven AveTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block1811
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
47%
Improvement Value:$94,500
53%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255+6.7%
2024$5,863+1.2%
2023$5,792+6.5%
2022$5,437+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4838, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$176,875
DeedBook 4556, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 2189, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1965