Skip to content

19 Steven AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 22, 1996

Property Information

Block1811
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
43%
Improvement Value:$110,100
57%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,805+6.7%
2024$6,378+1.2%
2023$6,301+6.5%
2022$5,915+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 3072, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1950