Skip to content

3014 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1900

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Dec 29, 1983

Property Information

Block1811
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
24%
Improvement Value:$199,300
76%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+6.7%
2024$8,627+1.2%
2023$8,523+6.5%
2022$8,001+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2239, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1900