Skip to content

55 Livingston Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block1814
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
39%
Improvement Value:$129,400
61%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+6.7%
2024$7,006+1.2%
2023$6,921+6.5%
2022$6,497+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,516DeedBook 6378, Page 1802Recorded8/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 2513, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1957