Skip to content

3240 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 10, 1997

Property Information

Block1815
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
32%
Improvement Value:$138,300
68%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,122+6.7%
2024$6,675+1.2%
2023$6,595+6.5%
2022$6,190+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 3158, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1951