Skip to content

69 Nancy DrTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block1815
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage885
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
45%
Improvement Value:$99,000
55%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,378+6.7%
2024$5,978+1.2%
2023$5,906+6.5%
2022$5,544+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft885DeedBook 6312, Page 525Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft885DeedBook 6186, Page 1005Recorded1/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951