Skip to content

401 Daniels AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block1812
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
43%
Improvement Value:$102,600
57%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,378+6.7%
2024$5,978+1.2%
2023$5,906+6.5%
2022$5,544+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000
Sq Ft900DeedBook 6400, Page 546Recorded3/20/2020

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 6195, Page 1822Recorded6/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952