Skip to content

209 Shady LaTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Apr 20, 2009

Property Information

Block1818
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
31%
Improvement Value:$175,000
69%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+6.7%
2024$8,376+1.2%
2023$8,275+6.5%
2022$7,768+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$308,000
DeedBook 5995, Page 722

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 2618, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1950