Skip to content

118 Trenton AveTrenton, NJ 08619

Built 1988

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Aug 30, 1999

Property Information

Block1818
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
35%
Improvement Value:$162,600
65%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,328+7.1%
2024$7,774+1.3%
2023$7,674+7.0%
2022$7,173+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 3667, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1988