Skip to content

31 Jefferson AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block1818
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,201
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
38%
Improvement Value:$128,800
62%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+6.7%
2024$6,864+1.2%
2023$6,781+6.5%
2022$6,365+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,201DeedBook 6524, Page 1152Recorded5/31/2023

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 5051, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4708, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2277, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1920