Skip to content

223 Trenton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$627,500
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block1821
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
28%
Improvement Value:$210,700
72%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+6.9%
2024$9,444+1.3%
2023$9,327+6.7%
2022$8,740+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$627,500
Sq Ft1,998DeedBook 6557, Page 390Recorded5/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970