Skip to content

15 Sheffield RdTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$238,800
Last Sale Date
Mar 27, 2002

Property Information

Block1821
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
30%
Improvement Value:$190,300
70%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+6.7%
2024$8,981+1.2%
2023$8,872+6.5%
2022$8,328+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$238,800
DeedBook 4249, Page 127

Property Sale

SaleMulti
$151,900
DeedBook 3139, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1970