Skip to content

780 Estates Blvd

Trenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block1821
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
33%
Improvement Value:$157,900
67%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+6.7%
2024$7,831+1.2%
2023$7,737+6.5%
2022$7,262+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6232, Page 787Recorded10/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$289,000
DeedBook 4638, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 3226, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1984