Skip to content

3 Sheffield RdTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block1821
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
32%
Improvement Value:$173,900
68%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+6.7%
2024$8,439+1.2%
2023$8,337+6.5%
2022$7,826+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 4141, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 2342, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1970