Skip to content

36 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1959

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block1831
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
30%
Improvement Value:$191,400
70%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+6.7%
2024$9,073+1.2%
2023$8,963+6.5%
2022$8,414+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,479DeedBook 6457, Page 1822Recorded9/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 6207, Page 1736

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 4695, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1959