Skip to content

4 Bow RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 6, 2023

Property Information

Block1934
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
34%
Improvement Value:$160,900
66%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,644+6.7%
2024$8,102+1.2%
2023$8,004+6.5%
2022$7,514+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,478DeedBook 6515, Page 192Recorded2/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 2190, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1960