Skip to content

15 James PlTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block1831
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
33%
Improvement Value:$174,700
67%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+6.7%
2024$8,611+1.2%
2023$8,507+6.5%
2022$7,985+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,416DeedBook 6481, Page 974Recorded4/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 2965, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1955