Skip to content

22 James Pl

Trenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block1832
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
34%
Improvement Value:$161,600
66%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+6.7%
2024$8,089+1.2%
2023$7,991+6.5%
2022$7,501+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 6157, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1956