Skip to content

19 Jericho DrTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block1834
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
33%
Improvement Value:$180,700
67%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,455+6.7%
2024$8,862+1.2%
2023$8,755+6.5%
2022$8,218+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 4101, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$140,500
DeedBook 2536, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1964