Skip to content

33 Zieglers LaTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block1834
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
36%
Improvement Value:$165,000
64%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106+6.7%
2024$8,535+1.2%
2023$8,432+16.0%
2022$7,272+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,122DeedBook 6395, Page 1495Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,122DeedBook 6394, Page 20Recorded1/17/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 6187, Page 690Recorded2/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954