Skip to content

190 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1947

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block1834
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,399
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
35%
Improvement Value:$155,900
65%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+6.7%
2024$7,894+1.2%
2023$7,799+6.5%
2022$7,321+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 6488, Page 907

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft982DeedBook 6179, Page 1948Recorded10/3/2013

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 3782, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1947