Skip to content

11 Zieglers LaTrenton, NJ 08690

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block1834
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
49%
Improvement Value:$86,600
51%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938+6.7%
2024$5,566+1.2%
2023$5,498+6.5%
2022$5,161+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 6218, Page 1157Recorded5/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5740, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4980, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1930