Skip to content

64 Maple Shade Ave EastTrenton, NJ 08690

Built 1920

Last Sale Price
$64,395
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block1837
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
38%
Improvement Value:$125,600
62%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+6.7%
2024$6,705+1.2%
2023$6,624+6.5%
2022$6,218+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$64,395
DeedBook 6511, Page 1397

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 3969, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1920