Skip to content

38 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1860

Last Sale Price
$137,200
Last Sale Date
Jul 30, 1996

Property Information

Block1839
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SM G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
30%
Improvement Value:$182,800
70%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222+6.7%
2024$8,644+1.2%
2023$8,539+6.5%
2022$8,016+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,200
DeedBook 3100, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1860