Skip to content

22 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1860

Last Sale Price
$174,800
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block1839
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class28
Description2SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
44%
Improvement Value:$88,700
56%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+6.7%
2024$5,258+1.2%
2023$5,195+6.5%
2022$4,876+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$174,800
Sq Ft1,152DeedBook 6422, Page 337Recorded11/20/2020

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 6053, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$78,301
DeedBook 4093, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1860