Skip to content

44 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1760

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 15, 2011

Property Information

Block1839
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
34%
Improvement Value:$149,900
66%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+6.7%
2024$7,551+1.2%
2023$7,459+6.5%
2022$7,002+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 6122, Page 606

Property Sale

SaleMulti
$329,000
DeedBook 5378, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$161,501
DeedBook 3973, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 3226, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1760