Skip to content

2 Fair LaneTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 13, 1992

Property Information

Block1841
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
40%
Improvement Value:$131,000
60%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+6.9%
2024$6,904+1.3%
2023$6,818+6.8%
2022$6,384+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2633, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1965