Skip to content

8 Fair LaneTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block1841
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
33%
Improvement Value:$178,800
67%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,356+6.7%
2024$8,769+1.2%
2023$8,663+6.5%
2022$8,132+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6190, Page 1924Recorded4/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 2410, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1975