Skip to content

340 Burtis AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block1843
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
30%
Improvement Value:$223,200
70%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,213+6.7%
2024$10,510+1.2%
2023$10,383+6.5%
2022$9,746+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 6284, Page 1394Recorded5/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$389,900
DeedBook 5021, Page 164

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 4578, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3770, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1955