Skip to content

149 Coleman RdTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block1844
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,281
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
30%
Improvement Value:$218,100
70%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981+6.7%
2024$10,292+1.2%
2023$10,168+6.5%
2022$9,544+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$392,000
Sq Ft2,281DeedBook 6417, Page 1214Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6320, Page 1535Recorded3/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$83,232
DeedBook 2210, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1956