Skip to content

33 Coleman RdTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block1844
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SM G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
32%
Improvement Value:$205,400
68%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678+6.7%
2024$10,008+1.2%
2023$9,887+6.5%
2022$9,281+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5216, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1956