Skip to content

111 Coleman RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block1844
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,983
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
33%
Improvement Value:$180,000
67%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532+6.7%
2024$8,935+4.2%
2023$8,576+6.7%
2022$8,035+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,983DeedBook 6484, Page 1110Recorded5/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960