Skip to content

5 Compton WayTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block1844
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
46%
Improvement Value:$98,700
54%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+6.7%
2024$6,071+1.2%
2023$5,997+6.5%
2022$5,630+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4207, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1954