Skip to content

3 Compton WayTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block1844
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
43%
Improvement Value:$112,700
57%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+6.7%
2024$6,586+1.2%
2023$6,506+6.5%
2022$6,108+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
Sq Ft1,334DeedBook 6408, Page 1862Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,334DeedBook 6383, Page 1225Recorded10/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 2148, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1954