Skip to content

2 Pheasant LaTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block1841
Lot164
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
31%
Improvement Value:$188,900
69%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+6.7%
2024$9,024+1.2%
2023$8,915+6.5%
2022$8,368+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 6340, Page 76Recorded9/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2649, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1950