Skip to content

16 Fleetwood DrTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block1846
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
40%
Improvement Value:$127,100
60%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+6.7%
2024$6,989+1.2%
2023$6,905+6.5%
2022$6,481+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 6276, Page 1800Recorded2/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 6023, Page 316

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 5080, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 4049, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1957