Skip to content

10 Overton RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block1847
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
39%
Improvement Value:$133,100
61%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+6.7%
2024$7,187+1.2%
2023$7,100+6.5%
2022$6,665+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 6029, Page 429

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5980, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 2456, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1955