Skip to content

6 Overton RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jun 24, 2002

Property Information

Block1847
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
36%
Improvement Value:$153,300
64%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,384+6.7%
2024$7,858+8.9%
2023$7,214+6.5%
2022$6,772+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 4341, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2816, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1955