Skip to content

24 Sun Valley RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Feb 6, 2019

Property Information

Block1841
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
37%
Improvement Value:$144,300
63%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119+6.7%
2024$7,610+1.2%
2023$7,518+6.5%
2022$7,057+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 6359, Page 1042Recorded3/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 5235, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1955