Skip to content

123 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block1848
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
41%
Improvement Value:$127,200
59%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+6.7%
2024$7,075+1.2%
2023$6,989+6.5%
2022$6,561+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 6151, Page 676

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 6042, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1957