Skip to content

117 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block1848
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,221
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
36%
Improvement Value:$148,600
64%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+7.4%
2024$7,637+1.2%
2023$7,544+6.5%
2022$7,082+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 6208, Page 780Recorded12/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 3919, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1955