Skip to content

6 Adams CtTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Nov 27, 1985

Property Information

Block1961
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
25%
Improvement Value:$294,500
75%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,814+6.7%
2024$12,948+1.2%
2023$12,791+6.5%
2022$12,007+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2318, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1985