Skip to content

41 Burtis AveTrenton, NJ 08690

Built 1940

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 18, 1994

Property Information

Block1951
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,620
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$202,900
72%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+6.7%
2024$9,344+1.2%
2023$9,231+6.5%
2022$8,665+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2836, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1940