Skip to content

13 Jean DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Date
Jan 28, 2020

Property Information

Block1854
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
47%
Improvement Value:$96,500
53%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+7.0%
2024$5,728+1.3%
2023$5,656+6.8%
2022$5,294+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955