Skip to content

7 Jean DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$102,499
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block1854
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
47%
Improvement Value:$97,300
53%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,445+6.7%
2024$6,041+1.2%
2023$5,968+6.5%
2022$5,602+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$102,499
DeedBook 2743, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1955