Skip to content

60 Sunset BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$253,900
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block1854
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
43%
Improvement Value:$110,900
57%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+6.7%
2024$6,424+1.2%
2023$6,347+6.5%
2022$5,958+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,900
Sq Ft1,292DeedBook 6412, Page 1165Recorded9/2/2020

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 2896, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1955