Skip to content

5 Laurie CtTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block1854
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
46%
Improvement Value:$101,800
54%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,660+6.7%
2024$6,243+1.2%
2023$6,167+6.5%
2022$5,789+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft960DeedBook 6498, Page 943Recorded8/31/2022

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5850, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2595, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1962