Skip to content

33 Matthew DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block1857
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
42%
Improvement Value:$115,500
58%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+6.7%
2024$6,596+1.2%
2023$6,516+6.5%
2022$6,117+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$272,000
DeedBook 5436, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2561, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1955