Skip to content

18 Jean DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jan 24, 2003

Property Information

Block1855
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
41%
Improvement Value:$127,200
59%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+6.7%
2024$7,108+1.2%
2023$7,022+6.5%
2022$6,592+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$217,000
DeedBook 4480, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 3348, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1955