Skip to content

44 Matthew DrTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block1856
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
46%
Improvement Value:$99,700
54%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,509+6.7%
2024$6,101+1.2%
2023$6,027+6.5%
2022$5,657+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956